Galeria

archiwum galerii

Maluszki poznają mieszkańców lasu

W ostatnie dni tygodnia Maluszki poznały kolejnych mieszkańców lasu- sarnę oraz dzięcioła :) Dowiedziały się również jakie dary ma dla Nas las, które grzyby są jadalne a które trzeba omijać w lesie :) Po tym tygodniu każdy Maluch wie, że las to dom zwierząt :) jak trzeba się w nim zachowywać a także jakie dary można wynieść w koszyczku :)

Piąte urodziny Emilki:)

20.10.2017 r. swoje piąte urodzinki świętowała Emilka. Było głośne "Sto lat", serdeczne życzenia i słodkie czekoladki:) Kochana Emilko! Życzymy Ci wszystkiego najlepszego, słoneczka wesołego, pogody ducha i uśmiechu od ucha do ucha:) Sto lat!

„Z miłości do gór” – czyli wyprawa do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Skoro w tym tygodniu rozmawiamy o drzewach, lasach, zwierzętach, to postanowiliśmy wybrać się do TPN. Na początku obejrzeliśmy sobie film edukacyjny, z którego dowiedzieliśmy się, gdzie znajduje się TPN, jakie zwierzęta i rośliny można tam spotkać. Przyjrzeliśmy się bliżej niedźwiedziom, wilkom, kozicom i świstakom, poznaliśmy ciekawostki na ich temat oraz zostaliśmy przyjaciółmi Tatr, pomagając świstakowi zebrać roślinki na zimę i wprowadzając porządek wśród tatrzańskich zwierząt – a wszystko to dzięki grom edukacyjnym przygotowanym przez TPN:) Dnia dzisiejszego (20.10.2017 r.) wykonaliśmy także rude piękności:) Na podsumowanie tematyki lasów i parków każdy Starszak otrzymał książeczki, mapki i karty pracy z miejsc, które z pewnością warto odwiedzić:)

Leśne śpiochy

19.10.2017 r. Straszaki postanowiły przyjrzeć się bliżej leśnym śpiochom. Najpierw obejrzeliśmy sobie niedźwiedzia i borsuka oraz ich mieszkania – norę i gawrę. Dzieci zapoznały się z ich zwyczajami i sposobem zdobywania pokarmu. Przedszkolaki wysłuchały wiersza F. Kobryńczuka pt. „Borsuk i niedźwiedź” z którego dowiedzieliśmy się, po co zwierzęta gromadzą sadło. Starszaki wzięły udział w zabawie ruchowej ze śpiewem pt. „Stary niedźwiedź” oraz zabawie pt. „Leśne śpiochy”, gdzie na przerwę w muzyce należało położyć się i zamknąć oczy:) Na zakończenie wykonaliśmy piękne jesienne kompozycje – warkoczyki i koszyczki:)

Listki odbijamy, drzewko wyklejamy - czyli jesienne inspiracje Zerówki:)

18.10.2017 r. Zerówka zainspirowana piękną Złotą Panią Jesienią postanowiła wykonać kolorowe jesienne drzewko. Dzieci malowały liście farbami, następnie odbijali je na papierze. Po wyschnięciu zaprojektowaliśmy pień i gałęzie. Spójrzcie tylko na nasz efekt końcowy:) My jesteśmy bardzo zadowoleni:)

Kto mieszka w lesie?

18.10.2017 r. Starszaki rozmawiały o mieszkańcach lasu. Najpierw na podstawie prezentacji opisywaliśmy ich wygląd oraz cechy charakterystyczne, czym żywią się oraz jak polują. Podczas zajęć czytaliśmy globalnie wyrazy: lis i sarna i samodzielnie próbowaliśmy odtworzyć napisy. Dzieci wzięły także udział w zabawie ruchowej pt. „Niedźwiedzie na drzewa” podczas której ćwiczyliśmy orientację w przestrzeni z elementami wspinania się. Wzięliśmy także udział w zabawie pt. „Gdzie jest niedźwiadek?” podczas której musieliśmy odpowiednio położyć niedźwiadka nad, pod, obok, za i na krzesełku i w ten oto sposób kształtowaliśmy orientację w przestrzeni.:) Na zakończenie wykonaliśmy piękne jesienne drzewa:)

Jeż

17,10.2017 r. Maluszki całe swoje zajęcia rozmawiały o jednym z mieszkańców lasu- jeżu . Poznały dokładnie jego wygląd- ba nawet próbowały go narysować na plecach kolegi :) na sam koniec zajęć każdy Maluszek przygotował swojego własnego jeżyka z masy solnej :)

Dary lasu

17.10.2017 r. Starszaki” rozmawiały o darach lasu. Na początku zajęć wzięliśmy udział w zabawie ortofonicznej usprawniającej narządy mowy pt. „Na grzyby”. Następnie w zabawie badawczej pt. „Wrzos, mech i dzika róża” oglądaliśmy te okazy przyrodnicze przez lupę, a także porównywaliśmy je. Potem poznaliśmy najpopularniejsze grzyby jadalne: borowik, maślak i kurka, a także trujące – muchomora, którego każdy dobrze zna. Oczywiście podkreśliliśmy, że nie należy zbierać grzybów, których nie znamy i że należy zbierać je zawsze z osobą dorosłą. Dzieci wzięły udział w zabawie muzyczno-ruchowej pt. „Dary lasu” podczas której tańczyliśmy jak liście oraz wystukiwaliśmy kasztankowe rytmy. Starszaki w trakcie zajęć wykorzystały kolorowe magnesy ze zdjęciami, które posłużyły nam do posegregowania ich w odpowiednie miejsca: las, pole, staw, łąka i park. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem:) Na zakończenie wykonaliśmy dostojnego Pana Muchomora:) I pamiętaj, że jeśli spotkasz muchomora na swej drodze, to nie zrywaj go, bo zatruć się możesz!

Liście i igły

16.10.2017 r. Maluszki zaczęły nowy blok tematyczny "Las jesienią - zwierzęta w lesie". Maluszki rozpoczęły zajęcia od zabawy ruchowo-słuchowej "Idzie jeż " wg M. Barańskiej, następnie wysłuchały tekstu I. Salach "W lesie ". Dowiedziały się z niego jakie zwierzątka możemy spotkać w lesie a także jak nazywa się dom mrówek. Na zakończenie maluszki miały za zadanie posegregować papierowe igiełki- na długie i krótkie. Musimy przyznać, że poszło im to wspaniale !

Leśne drzewa

16.10.2017 r. Starszaki rozpoczęły cykl tematyczny pt. „Jesienią w lesie”. Dziś rozmawialiśmy o tym, kto i co występuje w lesie. Na początku zajęć obejrzeliśmy obrazek przedstawiający jesienny las opisując jego wygląd, mieszkańców i roślinność. Potem położyliśmy się na zielonym materiale i wsłuchiwaliśmy się w odgłosy lasu. Następnie obejrzeliśmy obrazki zwierząt występujących w lesie oraz próbowaliśmy naśladować dźwięki wydawane przez leśnych mieszkańców. Dzieci zapoznały się także z drzewami występującymi w lesie, obejrzeliśmy sobie i poznawaliśmy zmysłami iglaste gałązki i szyszki, porównywaliśmy ich wygląd opisując długość, grubość, ciężar:) Wzięliśmy udział w zabawach badawczych sprawdzając czy szyszki lubią wodę, co skrywają w sobie szyszki oraz które leśne skarby pływają, a które toną:) Na zakończenie wykonaliśmy piękne drzewka iglaste odbijając gałązki iglaków:)

Dzień Edukacji Narodowej

13.10.2017 r. Przedszkolaki z „Akademii Rozwoju” świętowały uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczny dla pracowników przedszkola. Przedszkolaki w uroczystych strojach pięknie powiedziały wierszyki i zaśpiewały piosenki. Celem naszej uroczystości było budzenie szacunku wobec tych, którzy każdego dnia uczą nas poznawać świat, prowadzą za rękę, pomagają przezwyciężać trudności dnia codziennego, otwierają umysł i poruszają serce. Dziękujemy wszystkim:)

Witaminki, witaminki - sałatka warzywna w wykonaniu grupy "0"

12.10.2017 r. dzieci z grupy „0” w ramach tygodnia „Jesień daje nam warzywa” wysłuchały wiersza J. Papuzińskiej „Sałatka” oraz z tej okazji wykonały sałatkę warzywną z takich warzyw i dodatków jak: pomidory, ogórki, papryka oraz ser feta i mozzarella. Zajęcia te miały na celu ćwiczenia w wykonywaniu samodzielnym prostych czynności gospodarczych, degustowaniu sporządzonej sałatki oraz zwróceniu uwagi na zapach, smak i wartości odżywcze. Większość dzieci po raz pierwszy próbowała smaku sera feta oraz mozzarelli. Przedszkolaki swoją sałatką poczęstowały panie nauczycielki z innych grup.

Wiewiórka

12.10.2017 r. Maluszki na swoich zajęciach rozmawiały o zwierzętach mieszkających w parku - w poznaniu ich pomogła Nam przyjazna wiewióreczka, której dzieci nadały imię - Zosia. Dzieci wysłuchały wierszu Teresy Podleś "Roztargniona Wiewiórka" .Dzieci razem z Zosią poznały kształt oraz smak orzechów . Następnie dzieci bawiły się w zabawę " Wiewiórka w dziupli" w której dziuplą Naszych małych wiewióreczek była gazeta :) Maluchy świetnie poradziły sobie z tym zadaniem :) Przekonaliśmy się też że nie tylko z klocków można układać ! Posłużyły Nam do tego orzechy i kasztany z których Maluszki ułożyły cuda ! Na zakończenie zajęć Maluszki pokolorowały wesołe wiewióreczki :)

Mieszkańcy parku

12.10.2017 r. Starszaki rozmawiały o mieszkańcach parku:) Dziś do zajęć wykorzystaliśmy tablicę interaktywną, która miała dla nas wiele zagadek i ćwiczeń. Na początku omówiliśmy sobie obrazek przedstawiający parki jesienią. Opisywaliśmy wygląd parku, a także szukaliśmy zwierzątek:) Dzieci rozwiązywały także zagadki obrazkowe o zwierzętach. Przedszkolaki wzięły także udział w zabawie ruchowej pt. „Wiewiórki do dziupli” oraz w zabawie pt. „Przysmaki wiewiórki” podczas której oglądaliśmy różne odmiany orzechów porównując ich wielkość, twardość oraz smak:) Na zakończenie wykonaliśmy parasole, które przydadzą się w deszczowe dni:)

Święto Drzewa

11.10.2017 r. obchodziliśmy w „Akademii Rozwoju” Święto Drzewa. Celem naszych zajęć było wzbogacenie wiadomości na temat drzew i ich znaczenia w środowisku, kształtowanie opiekuńczego stosunku do roślin oraz rozwijanie postaw proekologicznych. Na początku zajęć omówiliśmy sobie z jakich części składa się drzewo, określaliśmy, które części rosną nad ziemią, a które pod ziemią. Przedszkolaki wysłuchały wiersza R. Pisarskiego pt. „Zielone serce” z którego dowiedzieliśmy się, że nie należy okaleczać i niszczyć drzew, gdyż są one „zielonymi płucami” naszej planety. Obejrzeliśmy sobie także przepiękne drzewka wykonane przez dzieci. Wzięliśmy udział w zabawie poszukiwawczej pt. „Gdzie jesteś kasztanku?” Nasze zadanie polegało na odnalezieniu malutkiego kasztanka według instrukcji:) Oczywiście nie mogło dziś zabraknąć aktywnego słuchania muzyki i naszych ulubionych ”Kasztanków”. Podczas dzisiejszych zajęć poznaliśmy sympatycznego chrząszcza, który mieszka w starych drzewach, a najlepiej czuje się w zielonych korytarzach:) Przedszkolaki zagrały w grę podczas której należało przeprowadzić pachnicę dębową przez drzewka, co nie było takie proste:) Na zakończenie odwiedził nas Pan Michał Girtler, który jest leśniczym. Pan Michał zapoznał nas ze swoją pracą, opowiedział nam o zasadach zachowania się w lesie, o drzewach tam występujących, a także o mieszkańcach lasu. Pan leśniczy zaprezentował nam akcesoria, które wykorzystuje w swojej pracy. Powiemy Wam, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród Przedszkolaków:) Na zakończenie razem z Panem Michałem posadziliśmy modrzew w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dziękujemy Panu Michałowi za miłe i pouczające spotkanie oraz za przepiękne książeczki o grzybach. Po dzisiejszej uroczystości pamiętajmy wszyscy: Sadźmy drzewa, bo tak trzeba. Ziemia nam za to podziękuje i zielonego buziaczka nam podaruje:)

Święto drzewa i spotkanie z Leśniczym w grupie Maluszków

11.10.2017 r. Przedszkolaki obchodziły święto drzewa :) bardzo ważny dzień - bo przecież co byśmy zrobili bez drzew ! Maluszki poprzez zajęcia wzbogaciły swoje wiadomości na temat drzew, ich znaczenia w środowisku a także dowiedziały się jak o nie dbać i jak trzeba zachowywać się w lesie :) W utrwaleniu tych wiadomości pomógł Nam leśniczy który odwiedził Naszą grupę, opowiedział o swoim zawodzie oraz pokazał Nam kilka przedmiotów które pomagają mu w jego pracy :)

Jesienne dary- kasztany

10.10.2017 r. Maluszki swoje zajęcia rozpoczęły od przypomnienia sobie zabawy usprawniającej język "Wspólny spacer" wg G. Wasilewicz . Następnie wspólnie ułożyliśmy kasztanowe korale :) Na zakończenie zajęć wykonaliśmy jesienne drzewo :) Maluszki same pokolorowały kolorowe liście oraz kasztany a później przykleiły na duże drzewko :)

Kasztany, żołędzie, jarzębina i szyszki:)

10.10.2017 r. Starszaki przyjrzały się bliżej jesiennym skarbom. Otóż podczas zajęć poznawaliśmy je zwłaszcza za pomocą zmysłu dotyku: chodziliśmy po kasztach, masowaliśmy stópki szyszkami i żołędziami, a z jarzębiny kasztanów y układaliśmy jarzębinowo-kasztankowe koraliki na sznurze z włóczki:) Zabawy te stały się także podbudową do licznych zabaw matematycznych: przeliczanie, porównywanie wielkości zbiorów, stosowanie określeń „mniej”, „więcej”, „tyle samo”. Dziś wykonywaliśmy także zadania na tablicy interaktywnej poszukując drzew z których pochodzą nasze skarby oraz rysowaliśmy po śladzie i kolorowaliśmy jarzębinkę:) Na zakończenie wykonaliśmy piękną jarzębinkę. Czy wiecie z czego zrobiliśmy jarzębinowe kuleczki?:)

Jesienią w Parku

09.10.2017 r. Maluszki rozpoczęły cykl tematyczny ,, Kolorowe liście ". Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy usprawniającej pracę języka " Wspólny spacer" wg G. Wasilewicz. Następnie wspólnie przypomnieliśmy sobie skarby jesieni oraz za pomocą lupy, poznaliśmy dokładny wygląd liści. Na koniec zajęć odbiliśmy za pomocą kredek świecowych piękne jesienne liście :)

Jesienne drzewa

9.10.2017 r. Starszaki rozpoczęły cykl tematyczny pt. „Jesienią w parku”. Dnia dzisiejszego rozmawialiśmy o jesiennych drzewach. Dzieci wysłuchały wiersza M. Gerson-Dąbrowskiej pt. „Jesienne drzewa” z którego dowiedzieliśmy się, jakie odgłosy mogą wydawać liście. Następnie mogliśmy zamienić się w listki i spróbować powydawać jesienne dźwięki:) Podczas zajęć wzięliśmy udział w zabawie pt. „Z jakiego drzewa?” w trakcie której musieliśmy dopasować liście do owoców. Zabawa ta była również świetną okazją do przeliczania i porównywania wielkości:) Sami również zamieniliśmy się w drzewa i porównywaliśmy wysokość stosując pojęcia „wysoki”, „niski”:) Naszą wiedzę mogliśmy sprawdzić wykonując zadania w książeczkach, a na zakończenie wykonaliśmy żołędzie z odbitek naszych rączek:) Wszystkie żołędzie powędrowały na dębowe gałązki, które przyniósł nam Oluś:) Zobaczcie, czyż nie są piękne żołędzie w jesiennych berecikach?:)

5 urodziny Wojtusia

06.10.2017 r. Swoje 5 urodziny obchodził Wojtuś z grupy „0” :) Cała grupa zaśpiewała głośne „100 Lat” oraz złożyła życzenia. Wojtuś poczęstował wszystkich pysznymi słodkościami, które przygotowali jego Rodzice. Wojtusiu życzymy Tobie wiele uśmiechu, najlepszych kolegów oraz dużo zdrówka! ;)

Dla zdrowia-witaminki

6.10.2017 r. Maluszki rozmawiały o owocach i warzywach oraz przetworach z nich wykonanych. Wspólnie próbowaliśmy otworzyć oraz zamknąć słoik :) zadanie było trudne- ale Maluchy dzielnie dały sobie z Nim radę :) na koniec zajęć wykonaliśmy słoiki wypełnione pysznymi ogórkami :)

Zdrowie zamknięte w słoiku:)

6.10.2017 r. Starszaki rozmawiały o zapasach wykonywanych na zimę. Zastanawialiśmy się, czy tylko ludzie robią zapasy. Obejrzeliśmy różne przetwory i próbowaliśmy odgadnąć z jakich owoców i warzyw są wykonane. Jak odgadliśmy prawidłowo, to naklejaliśmy na danym słoiku naklejki z nazwą i obrazkiem. Nasze słoiczki z przetworami umieściliśmy w koszu, który znajduje się w jesiennym kąciku. Jest tam również napis do czytania globalnego:) Oczywiście na zakończenie musieliśmy spróbować jakiś specjał i teraz nie wiemy, czy nasze zapasy wystarczą nam do zimy:)

Owocowe szaszłyki w grupie "0"

05.10.2017 r. dzieci z grupy „0” w ramach tygodnia „Jesień daje nam owoce” wykonały owocowe szaszłyki z owoców, które przyniosły do przedszkola. Zajęcia te miały na celu samodzielne wykonanie prostych czynności gospodarczych. Spożywanie własnoręcznie przygotowanej potrawy. Zwrócenie uwagi na wygląd szaszłyków, zapach, smak oraz wartości odżywcze.

Mama Mikołaja czyta dzieciom

05.10.2017 r. dzieci z grupy „0” odwiedziła mama Mikołaja, która w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała dla przedszkolaków wiersze z książki „Wiersze, które uczą przyrody” Wiesława Pyrcz. Celem Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego oraz moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe.

Na straganie

5.10.2017 r. Straszaki zastanawiały się czy warto jeść warzywa oraz owoce. Zaznajomiliśmy się z piramidą żywienia, w której bardzo ważne miejsce zajmują owoce i warzywa. Dzieci wysłuchały opowiadania O. Masiak pt. „Warzywa na straganie” z którego dowiedzieliśmy się, dlaczego warto sięgać po warzywa oaz owoce. Podczas burzy mózgów, zastanawialiśmy cię, co to takiego są witaminy oaz w jakich produktach można je spotkać. Posłużyły nam do tego zabawne witaminowe rymowanki oraz sylwety produktów:) Wzięliśmy udział w zabawie ruchowej pt. „Warzywa” podczas której mogliśmy sprawdzić, czy potrafimy choć przez chwilę stać nieruchomo:) Ćwiczyliśmy także grafomotorykę oraz umiejętności manualne podczas wykonywania zadań w naszych książeczkach. Na zakończenie wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Jesienne dziwadełka”. Najpierw na szarym papierze odbijaliśmy połówki kapusty, a potem owe odbitki ozdabialiśmy jesiennymi skarbami:)

3 urodziny Oliwera

5.10.2017 r. Swoje 3 urodziny odchodził Oliwer z grupy Maluszków:) Cała grupa zaśpiewała dla solenizanta ,,100 Lat,, oraz złożyła życzenia:) Oliwer życzymy Tobie samych radosnych dni, dużo uśmiechu oraz zdrówka !:):)

Kanapki u Starszaków:)

4.10.2017 r. u Starszaków odbyły się zajęcia praktyczno-gospodarcze, a mianowicie samodzielnie robiliśmy kanapki:) Jak wiadomo kanapki są pyszne i zdrowe, jeśli są bardzo kolorowe: sałata, ogórek, pomidorek i do tego zieloniutki szczypiorek. A bardziej się nimi nasycimy, kiedy wędlinkę, czy serek położymy:) Tak więc niech każdy kawałeczek warzywa niech moc zdrowia i witaminek w sobie skrywa. Mniammmmmmm:) Zanim wykonaliśmy kanapki porozmawialiśmy o czerwonych warzywach i wysłuchaliśmy wiersza J. Brzechwy pt. „Pomidor”. Oczywiście nie mogło zabraknąć dziś zabawy w kole pt. „Pomidor”. Podczas zajęć układaliśmy warzywne rytmy oraz historyjki obrazkowe rozwijające logiczne myślenie:)

Co to za owoc?

03.10.2017 r. dzieci z grupy „0” rozmawiały o drzewach owocowych, rodzajach owoców na ich rosnących oraz o przetworach jakie się wykonuje z tych owoców. Dzieci wysłuchały utworu J. Ratajczaka pt. „Jesień” z którego dowiedziały się jakie owoce możemy spotkać w naszych sadach. Oglądaliśmy również owoce egzotyczne, które najczęściej są kupowane w naszych sklepach. Oglądaliśmy przekroje tych owoców, a potem wszystkie dzieci wzięły udział w konkurencji „Co to za owoc?” – zgadywały jaki owoc dostały do spróbowania i jaki ma smak. Było przy tym wiele zaskoczenia, bo większość polubiła wszystkie owoce, nawet te których nigdy nie chciały spróbować tak jak grejpfrut. Widać było, że wszystko im posmakowało bo bardzo szybko znikło z talerza. A na koniec dzieci zaprezentowały jaką mają moc po zjedzonych owocach.

Kolorowy warzywnik - zielony

3.10.2017 r. Starszaki rozmawiały o zielonych warzywach. Na początku zajęć wysłuchaliśmy utworu M. Brykczyńskiego pt. „Zielony” z którego dowiedzieliśmy się, jakie warzywa są zielone oraz jak skończyło się spotkanie ogórka z sałatą:) Wiersz stał się bodźcem do rozmowy na temat walorów zdrowotnych oraz smakowych surówek. Następnie wzięliśmy udział w zabawie dydaktycznej pt. „Zielone warzywa”. Otóż spośród zebranych warzyw musieliśmy wybrać te, które mają zielony kolor, a następnie pod danym warzywem umieszczaliśmy karteczki z podpisem do globalnego czytania. Straszaki rozwijały swój węch w zabawie pt. „Czy znasz to warzywo?”. Podczas dzisiejszych zajęć degustowaliśmy pyszną i zieloną kalarepkę:) Na zakończenie wzięliśmy udział w zabawie słuchowej pt. „Rozbieramy kapustę” – zabawa ta polegała na sylabizowaniu słowa kapusta. Na kogo wypadła ostatnia sylaba, ta osoba obierała liść kapusty:) Dziś wykonaliśmy piękny zielony groszek. Spójrzcie tylko, czy nie wygląda on apetycznie?:)

Plony z warzywnika

2.10.2017 r. Straszaki rozpoczęły blok tematyczny dotyczący warzyw. Dnia dzisiejszego rozmawialiśmy o warzywach. Dzieci przyniosły różne warzywa, które opisywaliśmy grupowaliśmy ze względu na kolor, wielkość, części jadalne. Porównywaliśmy ich wielkość, przeliczaliśmy je oraz określaliśmy, które można jeść na surowo, a które należy gotować. Starszaki wzięły także udział w zabawie pt. „Jakie to warzywo” podczas której rozwijaliśmy słownictwo, percepcję wzrokowo-ruchowo-słuchową oraz umiejętność podziału wyrazów na sylaby. Dzieci osłuchały się także z piosenką pt. „Dary jesieni”. Straszki starały się spośród obrazków wybrać te obrazki warzyw, które wystąpiły w piosence. Na zakończenie wykonaliśmy piękne główki kapusty metodą edukacji przez ruch. A nasz kapuściane główki umieściliśmy w beczkach:)

Starszaki otrzymały przesyłkę:)

29.09.2017 r. Starszaki otrzymały przesyłkę z "Bliżej Przedszkola". Mianowicie "Bliżej Przedszkola" również wzięło udział w akcji "Pocztówkowe Przedszkole". Dzieci wykonały kartkę, która wręcz reklamowała naszą miejscowość oraz nasz region ze wspaniałą ceramiką:) Kartkę wysłaliśmy, a w zamian otrzymaliśmy tę oto przepiękną i kolorową bliżejprzedszkolną pocztówkę:)

Dzień Chłopca w Zerówce

29.09.2017 r. Zerówkowicze świętowali Dzień Chłopca. Wszyscy w tym dniu przyszli pięknie ubrani i uśmiechnięci. Dziewczynki złożyły chłopcom piękne życzenia oraz wręczyły pamiątkowe medale „Super Chłopaka”, a także wszyscy wspólnie bawili się tańcząc przy muzyce. Było wiele śmiechu i radości, następnie wszyscy udali się na mały słodki poczęstunek. Naszym Drogim chłopcom życzymy Wszystkiego Najlepszego :)

 Spotkanie z Panią Joanną Bartuś w ramach ETS

29.09.2017 r. „Akademię Rozwoju” odwiedziła Pani Joanna Bartuś – instruktorka flamenco oraz tańca orientalnego. Pani Joanna już po raz kolejny odwiedziła nas. Wszyscy pamiętamy cudowne występy zespołu Tierra Flamenco:) Dziś mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach z elementami tańca flamenco (starsze grupy) oraz tańca orientalnego (Maluszki). Każdy miał okazję do poćwiczenia i poznania podstawowych ruchów. Na dodatek Pani Joanna miała dla nas niespodziankę. Na zakończenie pokazała nam elementy strojów i gadżetów wykorzystywanych podczas tańców, a także zatańczyła dla nas pokazując tym samym, że trening czyni mistrza:) Serdecznie dziękujemy Pani Joannie za miłe spotkanie:) Na zakończenie ETS Przedszkolaki zostały obdarowane gadżetami, które otrzymaliśmy z MSiT za które bardzo dziękujemy:)

Co skrywają owoce?:)

29.09.2017 r. Starszaki rozmawiały o drzewach rosnących w sadzie. Dzieci wysłuchały utwór M. Konopnickiej pt. „Jesienią, jesienią” z którego dowiedzieliśmy się, jakie drzewa owocowe możemy spotkać w jesiennym sadzie. Dzieci starały się dopasować owoce do odpowiednich obrazków, a także wzięliśmy udział w zabawie matematycznej pt. „Tup układa przedmioty” podczas której używaliśmy pojęć „małe”, „większe”, „największe”. Przedszkolaki podczas zajęć postanowiły przyjrzeć się z bliska temu, co kryją owoce – a mianowicie pestkom. Oglądaliśmy je przez lupy i porównywaliśmy ich wielkość. Na zakończenie wykonaliśmy odbijaliśmy połówki owoców, które umieściliśmy na naszym drzewie, a drzewo to zaczęliśmy przygotowywać wczoraj po obiadku. Spójrzcie tylko, jakie piękne drzewko wyrosło u Starszaków:)

Jabłka- zdrowe, kolorowe dla Malucha doskonałe!

28.909.2017 r . Maluszki rozmawiały o jesiennych , pachnących jabłkach. Oglądały je, wąchały, zjadały :) a na koniec zajęć wykonały jabłka z plasteliny !

Spotkanie z Panią Idalią Kowara-Schmidt - instruktorką tańca orientalnego

29.09.2017 r. na nasze zaproszenie z okazji ETS przybyła Pani Idalia Kowara-Schmidt, która zajmuje się tańcem arabskim klasycznym oraz folklorem – czyli tzw. tańcem brzucha, a także jego nowoczesną odmianą - Tribal Fusion. Pani Idalia przeprowadziła z Przedszkolakami zajęcia ruchowe z elementami tańca orientalnego. W tańcu orientalnym najważniejsze ruchy mają swoje źródło w biodrach, brzuchu i klatce piersiowej. Można rzec, że ciało faluje, a ruch jest bardzo subtelny i pełen ekspresji. Jak okazało się, zajęcia sprawiły ogromną radość, gdyż Pani Idalia wręczyła małym tancerzom piękne i kolorowe chusty:) Serdecznie dziękujemy Pani Idalii za miłe spotkanie:)

Dzień Chłopca u Starszaków:)

Wiadomość jest taka, że Starszaki świętowały dziś (28.09.2017 r.) Dzień Chłopaka. Wszyscy pięknie dziś ubrani, uśmiechnięci, uczesani, bo dziś ważne święto mamy i chłopakom moc życzeń składamy:) Związku z tym, że w tym tygodniu obchodzimy Europejski Tydzień Sportu, to postanowiliśmy uczcić Dzień Chłopca na sportowo:) Wzięliśmy udział w zabawach i ćwiczeniach ogólnorozwojowych przy użyciu worków gimnastycznych, które wygraliśmy w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dodamy tylko, że wygraliśmy wiele gadżetów, które posłużą nam do zabaw ruchowych:) Dnia dzisiejszego wzięliśmy udział w zabawach orientacyjno-porządkowych, ćwiczeniach tułowia, ćwiczeniach równowagi, zabawach bieżnych, ćwiczeniach mięśni brzucha i grzbietu. Po dzisiejszych zajęciach aż dźwięczą nam w uszach słowa „Gimnastykuj się codziennie, zobacz jakie to przyjemne” z piosenki pt. „Fikający zuch”. Po części gimnastycznej przyjęliśmy naszych kolegów do grona Małych Dżentelmenów. Otóż, aby zostać dżentelmenem należało zjeść plasterek cytryny:) Wyobraźcie sobie, że żaden Starszak, nie miał kwaśnej miny. Po tych cytrynowych zmaganiach dziewczynki wręczyły swoim kolegom laurki, a następnie wszyscy udaliśmy się na poczęstunek. Drodzy chłopcy! Życzymy Wam wszystkiego najlepszego:)

Dzień chłopaka w grupie Maluszków

27.09.2017 r. W grupie Maluszków obchodziliśmy dzień chłopaka ! Ważny dzień dla Naszych małych mężczyzn :) Wspólnie pośpiewaliśmy , potańczyliśmy i super się bawiliśmy :) Życzymy tym dużym i małym z okazji Dnia Chłopaka wiele uśmiechów, a mało złości, jak najmniej smutków, dużo radości, długich wakacji i moc słodyczy. :) :)

 Spotkanie z Prezesem i kapitanem Klubu Rugby HUSAR Bolesławiec w ramach ETS

Wczoraj rozpoczęliśmy w "Akademii Rozwoju" Europejski Tydzień Sportu. Dnia dzisiejszego (26.09.2017 r.) odwiedził nas Pan Jakub Lisiewski - prezes i zarazem kapitan Klubu Rugby HUSAR Bolesławiec. Podczas zajęć dowidzieliśmy się, jak wygląda gra w rugby i jakie zasady obowiązują na boisku. Pan Jakub przeprowadził z Przedszkolakami świetne zajęcia, dzięki którym każdy mógł poczuć się jak zawodnik:) Musimy Wam powiedzieć, że rugby jako dyscyplina sportowa posiada wiele walorów wychowawcze. Są to: postępowanie według reguł, pokaz prawidłowego postępowanie, nauka szacunku do innych. A oprócz tego rugby kształtuje sportowego ducha i przede wszystkim dobrą kondycję fizyczną:) Dziękujemy panu Jakubowi za przemiłe spotkanie:)

Powitanie Jesieni w Zerówce

22.09. 2017 r. Zerówka przywitała dzisiaj okrzykami radości odwiedzającą ich Panią Jesień, którą przyniosła im wielki kosz darów. Dzieci z zainteresowaniem oglądały skarby, które były w koszu. Nazywały dary jesieni. Pięknie zatańczyły wokół tych darów w rytm piosenki „Kolorowe listki”, brały udział w konkurencji sortowania darów jesieni

Powitanie Jesieni

22.09.2017 r. Maluszki uroczyście powitały Jesień :) przybyła do Naszej grupy piękna i kolorowa ! z mnóstwem jesiennych darów, w koszyczku znaleźliśmy skarby z lasu, a także pyszne, pachnące owoce oraz warzywa. Wspólnie zatańczyliśmy oraz zaśpiewaliśmy :) na koniec wykonaliśmy jesienną pracę z liści :)

Czwarte urodzinki Alanka:)

22.09.2017 r. Alanek świętował swoje czwarte urodzinki. Jak to bywa na urodzinach były życzenia, śpiewy i poczęstunek, który Alanek przygotował wraz z Rodzicami. Kochany Alanku! Bądź szczęśliwy i radosny i żyj nam Sto lat:)

"Niech tam leje, niech tam wieje, ja się bawię, ja się śmieję":)

22.09.2017 r. Starszaki uroczyście powitały Jesień. A jak? No cóż okazało się, że Pani Jesień była tuż za drzwiami:) Przyszła do naszej sali z pięknym jesiennym koszem, w którym to znajdowały się jesienne dary. Dzieci przywitały Panią Jesień piękną jesienną piosenką, a następnie porozmawiały z Panią Jesienią o zmianach zachodzących w przyrodzie wraz z jej nadejściem. Przedszkolaki obejrzały jesienny kącik, w którym jak okazało się jest mnóstwo pachnących i pysznych przetworów:) Pani Jesień miała dla nas także jesienne zagadki – otóż rozpoznawaliśmy zmysłami jesienne skarby:) Na koniec wykonaliśmy grzebyczki dla Pani Jesieni, aby czesała swoje piękne włosy, kiedy wiatr je rozwieje:) Nie mogło dziś zabraknąć portretu Pani Jesieni, który ozdobiliśmy naszymi listkami:)

Robimy żaglówki

21.09.2017 r. grupa najstarsza wykonywała na zakończenie okresu letniego żaglówki z papieru, które pływają po wodzie. Było przy tym wiele radości, gdyż wodę malowali wszyscy zamieniając się kartkami i robiąc fale w rytm szumiącej muzyki, natomiast żaglówki wykonali techniką origami.

Pierwszy spacer Maluszków

21.09.2017 r. Maluszki po raz pierwszy wyszły na spacer w okolice przedszkola :) Wspólnie szukaliśmy oznak zbliżającej się jesieni :)

Czystość to zdrowie

21.09.2017r. Maluszki mówiły o higienie, bo to przecież ważna sprawa ! Bawiliśmy się w zabawę ruchowo-słuchową „ Czyścioszek ” wg. M. Barańskiej. Wspólnie posegregowaliśmy przedmioty z magicznego pudełka i osobno ułożyliśmy przybory do utrzymania czystości . Po zajęciach każdy Maluch wie jak prawidłowo dbać o higienie :)

Jesteś czysty, jesteś zdrowy

21.09.2017 r. Starszaki poruszyły temat zdrowia i higieny. Przecież każdy Przedszkolak wie, jak o zdrówko dba się:) Wysłuchaliśmy wiersza Z. Dmitroca pt. „Lekarka” z którego to dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się lekarz. Dzieci miały możliwość obejrzenia akcesoriów używanych w pracy lekarza i pielęgniarki. Starszaki doskonale wiedziały, do czego służą dane przedmioty i w jakich sytuacjach można je używać. Oczywiście nie zapomnieliśmy o zwróceniu uwagi na codzienną higienę ciała i jamy ustnej. Przedszkolaki segregowały przedmioty ze względu na ich przeznaczenie (do ciała i do higieny jamy ustnej). Mogliśmy nawet sprawdzić, czy prawidłowo szczotkujemy zęby. A posłużył nam do tego model szczęki i szczoteczka do zębów:) Na zakończenie wykonaliśmy „Pana Ząbka”, którego pomalowaliśmy pastą do zębów:)

Oto Ja

,, Oto Ja” to blok tematyczny który omawiam w grupie Maluszków w tym tygodniu. Temat budowy Naszego ciała zaczęliśmy od zabawy ,, Skrzat z lustra’’, opartej na wierszu pt.:,, Skrzat z lustra’’ Agnieszki Frączek. Dzieci oglądały swoje odbicie w lustrze, wykonywały ruchy różnymi częściami ciała oraz obserwowały części ciała w trakcie ruszania nimi. Dzieci wykonały piękne motyle, których skrzydła wykonaliśmy z odbitych rączek dzieci.

VI Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20.09.2017 r. nastał dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci – Dzień Przedszkolaka. Obchodzenie tej uroczystości stało się już tradycją w „Akademii Rozwoju”. Jest to szczególny dzień wszystkich Przedszkolaków, bowiem podkreśla on, że każdy z nas jest wyjątkowy i należy do wyjątkowej społeczności – społeczności przedszkolnej:) Jak co roku wszystkie grupy wesoło bawiły się:) Odśpiewaliśmy „Hymn Akademii Rozwoju” oraz „Hymn Przedszkolaka” Każda grupa zaprezentowała sylwetę Superprzedszkolaka. Opisywaliśmy jego cechy, a następnie rozwiązywaliśmy balonowe zagadki, które sprawdziły naszą przedszkolną wiedzę z życia „Akademii Rozwoju”. Dnia dzisiejszego nie mogło zabraknąć zwrócenia uwagi na to, że Dzieci mają swoje prawa i obowiązki. Na zakończenie każdy Przedszkolak został obdarowany upominkami, które otrzymaliśmy z Biura Rzecznika Praw Dziecka, a następnie udaliśmy się na poczęstunek:)

Piąte urodzinki Dawidka:)

19.09.2017 r. nasz kolega Dawidek świętował w gronie przyjaciół swoje piąte urodzinki. Było głośne "Sto lat", moc życzeń i uścisków. Po części oficjalnej udaliśmy się na przepysznym poczęstunek przygotowany przez Rodziców Dawidka. Kochany Dawidku! Życzymy Ci wszystkiego najlepszego, dużo uśmiechu i pogody ducha. Sto lat:)

Co czujemy?

19.09.2017 r. Starszaki postanowiły porozmawiać o emocjach. Najpierw każdy z nas otrzymał lusterko i przeglądaliśmy się w nim, a później robiliśmy różne minki:) Następnie na podstawie obrazków, fotografii i misiów poznaliśmy różne stany emocjonalne – smutek, radość, złość, strach i zdziwienie. Na zakończenie każdy rzucił „Kostką emocji”. Nasze zadanie polegało na tym, aby opisać dany nastrój i powiedzieć, kiedy my czujemy się w ten sposób. Jako pracę plastyczną wykonaliśmy piękne lustereczka, w których przeglądamy się z różnym humorkiem:)

Tacy sami, ale inni:)

18.09.2017 r. Starszaki rozpoczęły blok tematyczny pt. „Ja i środowisko”. Dnia dzisiejszego rozmawialiśmy o nas samych:) Zaczęliśmy od tego, że jesteśmy grupą i musimy dbać o siebie oraz o swoje otoczenie, dlatego też wprowadziliśmy od dziś dyżury:) Omówiliśmy sobie obrazki i dowiedzieliśmy się, co będzie należało do obowiązków dyżurnego. Następnie wysłuchaliśmy wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Koledzy” z którego dowiedzieliśmy się, że warto mieć kolegów i koleżanki ponieważ z nimi można bardzo miło spędzić czas. Dzieci wzięły udział także w zabawie naśladowczej pt. „Lustro” - oj minki były różne:) Na zakończenie wykonaliśmy pracę plastyczną do której wykorzystaliśmy nasze fotografie:)

Spotkanie z Filharmonią Dolnośląską z Jeleniej Góry

18.09.2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie z naszą kochaną Filharmonią. Tym razem muzycy zabrali nas w morską podróż pt. „Wielka przygoda Baltazara Żeglarza”. Okazuje się bowiem, że żeglując po morzach i oceanach usłyszeć można wiele ciekawych historii. Wszyscy daliśmy się porwać opowieściom Baltazara Żeglarza, nieustraszonego wilka morskiego, by jeszcze na moment powrócić do wakacyjnych wspomnień.

Wiemy, jak sprzątać świat:)

15.09.2017 r. Przedszkolaki wzięły udział w akcji Sprzątania Świata. W tym roku przebiega ona Pd hasłem: „Nie ma śmieci – są surowce”. „Celami tegorocznej akcji są: zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska i promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiórki” (źródło: http://naszaziemia.pl/programy/sprzatanie-swiata/edycja-2017/). Po I śniadaniu każda z grup wzięła udział w zajęciach edukacyjnych kształtujących nawyki proekologiczne, a także obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Sprzątanie świata – a co to jest?”. W nagrodę za aktywny udział dzieci otrzymały kolorowanki o tematyce ekologicznej. Podczas zajęć spróbowaliśmy posegregować odpady i powiemy Wam, że nawet przedszkolne dzieci segregują śmieci. To nie jest nic trudnego koleżanko i kolego:)

Zebra

14.09.2017 r. Maluszki Rozmawiały o zebrze... ale nie myślcie sobie, że o takiej co w zoo mieszka ! Rozmawialiśmy o super zebrze która bezpiecznie przez drogę pozwala Nam przejść :) Zresztą przeczytajcie o niej sami :) ; ,, ZEBRA Kiedy światło jest zielone każdy mówi: oto zebra, po niej przejdź na drugą stronę. Lecz mnie łapie straszna febra. Jakże mogę deptać zwierzę i po pasach zebry człapać? Przecież zebra, ja w to wierzę, zaraz zacznie głośno płakać! I zawoła: Hej, dzieciaki, cóż wam winne me pasiaki? Kto nadepnął mój ogonek, by na drugą przebiec stronę? Kto się potknął o kopytko, gdy przebiegał po mnie brzydko? Ja chcę każdej zebry bronić, więc spróbuję ją zasłonić! Lecz czy zdołam bez krępacji przejść po słoniu w tej sytuacji..." Agnieszka Widzowska-Pasiak. Na koniec zajęć wykonaliśmy wspólny plakat :) ,, Bo nawet zebra wie, jak przez pasy przechodzi się :) :)

Spotkanie z pracownikami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

14.09.2017 r. w „Akademii Rozwoju” odbyło się spotkanie z pracownikami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., którzy podnosili naszą świadomość o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Dzieci dowiedziały się, że zawsze należy zachować szczególną ostrożność na przejazdach kolejowych. Zajęcia opierały się na aplikacjach, które poprzez zabawę pozwoliły dzieciom oswoić się z tematyką bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Nasza kochana Pani Bożenka jak co roku i tym razem miała dla dzieci wiele niespodzianek, które były związane z tematem. Serdecznie dziękujemy za miłe i pouczające spotkanie:)

Bezpiecznie w samochodzie

14.09.2017 r. Starszki postanowiły porozmawiać o bezpieczeństwie w samochodzie. Dzieci doskonale wiedziały, że muszą jeździć w fotelikach samochodowych i mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Podczas dzisiejszych zajęć mogliśmy obejrzeć różne rodzaje fotelików, które są dostosowane do wieku. W trakcie zajęć rozwijaliśmy umiejętność dostrzegania powtarzalności i regularności (układaliśmy rytmy). Wzięliśmy także udział w zabawie matematycznej „Gra ściganka”. Podzieleni na zespoły, zaopatrzeni w auta i karty do gry ścigaliśmy się do mety:) Dziś zakończyliśmy temat bezpieczeństwa. W nagrodę każdy Starszak otrzymał medal „Odznaka Bezpiecznego Przedszkolaka”.

Sygnalizator

13.09.2017 r. Maluszki poznały sygnalizator świetlny. Wysłuchaliśmy wiersza pt. ,,Auta” Katarzyny Foreckiej –Waśko przy którym pobawiliśmy się w zabawę naśladowczą . Wspólnie układaliśmy w odpowiedniej kolejności koła na sygnalizatorze, żeby każdy Maluszek zapamiętał, że: ,,Górne koło na czerwono. Dolne na zielono. Teraz tylko środkowe - Ono jest pomarańczowe!”. Aby utrwalić sobie kolejność świateł na sygnalizatorze każdy Maluszek wykonał z kolorowych kółek swój własny sygnalizator :)

Bezpiecznie na ulicy

13.09.2017 r. Starszaki kontynuowały temat ruchu ulicznego. Na początki wysłuchaliśmy wiersza J. Wasilewskiego pt. „Jak paw przez jezdnię przechodził”. Z wiersza dowiedzieliśmy się, że trzeba być bardzo ostrożnym podczas przechodzenia przez jezdnię. Starszaki doskonale wiedziały, że przechodząc należy patrzeć w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo, bo przećwiczyliśmy to na poniedziałkowym spacerze:) Dzieci wzięły także udział w zabawie słuchowej, która polegała na rozpoznawaniu dźwięków ulicy pt. „Co słyszysz”. Po tej zabawie wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że ulica nie jest miejscem do zabawy. Przedszkolaki rozwijały także logiczne myślenie podczas rozwiązywania zagadek. Dzięki tym zagadkom zrozumieliśmy wieloznacznością słowa zebra:) Nawet spróbowaliśmy ułożyć ten wyraz:) Starszaki wykonywały także karty pracy ćwicząc grafomotorykę, spostrzegawczość i umiejętność łączenia w pary. Na zakończenie wykonaliśmy sygnalizator świetlny metodą wydzieranki, wyklejanki:)

Urodzinki Zuzi i Kubusia:)

12.09.2017 r. świętowaliśmy w przedszkolu 6 urodzinki Zuzi i 4 urodzinki jej braciszka Kubusia. Jak zwykle na urodzinach odśpiewaliśmy „Sto lat” i złożyliśmy przepiękne życzenia. Następnie udaliśmy się na babeczki urodzinowe, które zostały przygotowane przez Zuzię i Kubusia z Rodzicami. Kochani! Życzymy Wam dużo radości, słonka i uśmiechu od ucha ducha:)

Spotkanie z PSP z Bolesławca

12.09.2017 r. Przedszkolaki wzięły udział w próbnej ewakuacji. W związku z tym naszą placówkę odwiedzili strażacy z PSP Bolesławiec, którzy czuwali nad przebiegiem ewakuacji. Ich odwiedziny były świetną okazją do poznania zawodu strażaka. Dzieci miały możliwość obejrzenia z bliska wozu strażackiego, wyposażenia oraz umundurowania strażaków. Oczywiście sprawdziliśmy jak wygląda wóz strażacki od środka:) oraz nie mogło zabraknąć polewania wodą. Dzieci zgodnie stwierdziły, że praca strażaków jest niebezpieczna i bardzo odpowiedzialna. Takie spotkania zawsze uczą i uświadamiają, że bez tych którzy ratują innym życie byłoby bardzo trudno. Tak więc dziękujemy Wam strażacy za to, że wykonujecie tak ważny zawód!

Będę kierowcą:)

12.09.2017 r. Starszaki rozmawiały o ruchu ulicznym. Jak okazało się, dzieci wiedzą już bardzo wiele na temat zasad ruchu drogowego, o czym mogliśmy przekonać się podczas wczorajszego spaceru. Przedszkolaki wzięły udział w zabawie wzrokowej i klasyfikowały znaki drogowe ze względu na kształt przypisując je z pomocą nauczyciela do znaków zakazu, nakazu, ostrzegawczych i informacyjnych. Starszaki starały się także odnaleźć znaki, które spotkaliśmy na wczorajszym spacerze. Bardzo przydatna okazała się gra pt. „Znaki drogowe”. Starszaki dowiedziały się dziś, że sygnalizacja dla aut różni się od sygnalizacji dla pieszych. Każdy doskonale wiedział, że przechodzimy na zielonym:) Omówienie sygnalizatorów było świetną okazją do wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania, które pojawiły się na tabliczkach: czerwonej – nie, zielonej – tak, żółtej – uwaga. Dzieci wzięły także udział w zabawie ruchowej bieżnej pt. „Samochody”. Otóż musieliśmy zwracać uwagę na to, jaki kolor pokazuje nam Emil i odpowiednio jechać, stać, albo przygotować się:) Na zakończenie wykonaliśmy znaki. Czy wiecie, jaki to znak?

Maluszki poznają plac zabaw:)

11.09.2017 r. Maluszki pierwszy raz jako grupa przedszkolna:) wyszły na plac zabaw :) Bawiliśmy się doskonale! Zresztą zobaczcie sami :)

Droga do przedszkola

11.09.2017 r. Maluszki rozpoczęły nowy blok tematyczny ,, Mój dom,, . W tym dniu dzieci wzięły udział w zabawie naśladowczej i ortofonicznej pt. ,, Tną nożyce, ciach” ( na podstawie wiersza Elżbiety Szwajkowskiej). Nazywaliśmy elementy domu - komin, dach, ściany. Dzieci opowiadały o tym, gdzie mieszkają i jak wyglądają ich domki. Maluszki wysłuchały również wiersza ,, Pokaż mi swój domek” Heleny Bechlerowej, po którego wysłuchaniu dowiedzieliśmy się gdzie mieszkają zwierzątka :) Na koniec wykonaliśmy kolorowy domek.

Mój dom, moja ulica

11.09.2017 r. Starszaki rozpoczęły nowy blok tematyczny pt. „Na ulicy’. Dziś postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się domom i ulicom. W tym celu wraz z Zerówką wybraliśmy się na spacer po okolicy, omawialiśmy wygląd domów, porównywaliśmy ich wielkość używając pojęć „mniejszy”, „większy”, opisywaliśmy ich umiejscowienie i kolor. Na spacerze mieliśmy ubrane kamizelki odblaskowe – po to, by być widocznym i bardziej bezpiecznym. Mogliśmy zaobserwować ruch samochodów i pieszych, a także obserwowaliśmy znaki drogowe (ich kształt, kolor) oraz skrzyżowanie wraz z sygnalizacją świetlną, przypominając sobie zasady przechodzenia przez jezdnię wtedy gdy jest sygnalizacja oraz wtedy gdy nie ma jej. Dnia dzisiejszego Starszaki ćwiczyły także spostrzegawczość wzrokową, porównywały wielkość i rozwijały umiejętności matematyczne w zabawie pt. „Domy”, a pomogła nam w tym tablica interaktywna oraz figury geometryczne, które musieliśmy dopasować do odpowiednich kształtów na rysunku. Dzisiejsze zajęcia były świetną okazją do utrwalenia własnego adresu ze zwróceniem uwagi, że nie należy obcym osobom podawać adresu zamieszkania. Na zakończenie wykonaliśmy kartonowe domki, które okleiliśmy obrazkami przedstawiającymi różne domy.

Drugie urodzinki Stasia:)

8.09.2017 r. Swoje 2 urodziny odchodził Staś z grupy Maluszków:) Cała grupa zaśpiewała dla solenizanta ,,100 Lat,, oraz złożyła życzenia:) Stasiu życzymy Tobie samych radosnych dni, dużo uśmiechu oraz zdrówka !:):)

Pierwsze koty za płoty - czyli Tydzień u Maluszków:)

Dzisiaj dobiega pierwszy tydzień Maluszków w przedszkolu, jak każdy wie początki są trudne – zwłaszcza tęsknota za rodzicami. Jednak musimy przyznać, że Wasze pociechy są baaardzo dzielne ! ba, codziennie coraz bardziej Nas zaskakują:) Powoli Maluszki poznają swoje sale, nowe zabawki, kolegów, koleżanki, a także swoje Panie:) uczymy się zasad panujących w grupie przedszkolnej oraz wykonujemy pierwsze prace plastyczne:)

Razem grzecznie się bawimy:)

Jak co roku dzieci omawiają i przypominają sobie zasady zachowania w przedszkolu. W zeszłym roku (jako Maluchy) stworzyliśmy nasz grupowy Kodeks Przedszkolaka. W kwestii zasad nic się nie zmieniło, dlatego też Starszaki w tym roku ponownie odbiły swoje paluszki, które świadczą o ty, że wszyscy będziemy starać się przestrzegać naszego Kodeksu Przedszkolaka. Dzieci rozmawiały także na temat obrazków przedstawiających dobre i złe zachowanie, a na zakończenie wykonaliśmy czarodziejskie słowa, bo przecież „czarodziejskie znamy wyrazy, które mówimy wiele razy”:)

Nasze przedszkole

7.09.2017 r. Starszaki postanowiły porozmawiać o przedszkolu do którego uczęszczają. Na początku zajęć wysłuchaliśmy opowiadania O. Masiak pt. „Kto pracuje w przedszkolu?”, a następnie rozmawialiśmy o tym, kogo Tup spotkał w swoim przedszkolu. Jak okazało się w „Akademii Rozwoju” jest podobnie:) Następnie Starszaki miały do wykonania zadanie. Otóż musieliśmy dopasować przedmioty do odpowiednich pomieszczeń w przedszkolu. Później część z nas wcieliła się w osoby pracujące w przedszkolu, a część musiała dopasować atrybuty do danego zawodu:) Dzisiejsze zajęcia miały na celu uświadomienie wszystkim, że każda z pracujących osób jest inna, ale każda jest bardzo potrzebna i należy szanować pracę innych. Na zakończenie wykonaliśmy piękny i kolorowy plakat (powiemy Wam, że nawet próbowaliśmy wycinać nożyczkami:)

Przedszkolaczek ma swój znaczek

6.09.2017 r. Straszaki rozmawiały o przedszkolnych znaczkach. Postanowiliśmy przyjrzeć się naszym znaczkom w szatni, a następnie spróbowaliśmy odgadnąć do kogo należą dane znaczki. Dzieci wysłuchały wiersza CZ. Janczarskiego pt. „Maczek”, a później rozmawiały na temat treści utworu starając się spośród zebranych emblematów wybrać te, które wystąpiły w wierszu. Jak okazuje się znaczki są bardzo potrzebne. Dzięki nim łatwiej jest utrzymać ład i porządek:) Dnia dzisiejszego rozpoczęliśmy przygotowania do Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka osłuchując się z piosenką pt. „Czarodziejski świat” w którym to każdy przedszkolaczek ma swój znaczek:) Dziś po raz pierwszy wykonaliśmy zadania w naszych książeczkach ćwicząc spostrzegawczość i grafomotorykę. Oczywiście nie mogło dziś zabraknąć wykonania przedszkolnego znaczka. Każdy z nas mógł pobawić się w projektanta i stworzyć swój wymarzony znaczek.

Nasza sala

5.09.2017 r. Starszaki postanowiły bliżej przyjrzeć się swojej sali. Jak okazało się, pojawiły się pewne kolorowe karteczki informujące nas o tym, jakie mamy kąciki tematyczne. I tak Przedszkolaki odnalazły kącik samochodowy, plastyczny, gier, układanek i kreatywnego myślenia i inne. Podczas dzisiejszych zajęć rozpoczęliśmy przygodę z czytaniem globalnym (mówiąc najprościej wyrazy dla dzieci są jak obrazy, a kojarzone z obrazkiem są świetnie zapamiętywane:) Natomiast nasz przyjaciel Tup miał dla nas magiczne pudełko, a w nim zabawki z naszych kącików. Za pomocą dotyku i wzroku określaliśmy cechy zabawek (gruba, cienka, długa, krótka, okrągła, kanciasta itd.). Następnie klasyfikowaliśmy zabawki na podstawie określonych cech. Przyznać musimy, że świetnie to potrafimy. Wczoraj Tup powiedział nam, że bardzo lubi piesze wycieczki, dlatego też dziś podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy dla niego wygodne trampeczki:)

Czwarte urodziny Emilka:)

4.09.2017 r. swoje czwarte rodzinki świętował Emilek z grupy Starszaków. Było „Sto lat”, serdeczne życzenia i przepysznym tort, który przygotowali Rodzice Emila. Kochany Emilku! Ile w ulu pszczół robotnic, ile pociąg mija zwrotnic, tyle szczęścia i słodyczy każdy Tobie dzisiaj życzy. Sto lat!

Powitanie z Tupem

4.09.2017 r. Starszaki zapoznały się z Tupem – sympatycznym zajączkiem, który przywitał się z każdym Przedszkolakiem. Jak okazało się Tup zostanie z nami przez najbliższy rok szkolny i wspólnie będziemy się uczyć i bawić. Żeby nasz nowy przyjaciel mógł szybciej zapamiętać nasze imiona zaprosiliśmy go do zabawy dydaktycznej podczas której dzieliliśmy nasze imiona na sylaby z jednoczesnym wystukiwaniem na bębenku. Zastanawialiśmy się, co takiego lubi Tup – jak sam powiedział bardzo lubi tupać nóżkami, a my bardzo lubimy wykonywać prace plastyczne naszymi rączkami i dlatego też wykonaliśmy dla niego powitalne baloniki z wakacyjnym akcentem:)

Wspominamy wakacje:)

I nastał wrzesień:) Przedszkolaki wróciły do "Akademii Rozwoju" z pięknymi wspomnieniami. Grupa Starszaków przyniosła wakacyjne pamiątki o których rozmawialiśmy. Wsłuchiwanie się w muszelki spowodowało, że znów zapachniało wakacjami:) Dnia dzisiejszego nie mogło zabraknąć wakacyjnej pracy plastycznej na której pojawiły się kolorowe łódki:) Na sali pojawił się Wakacyjny kącik, który będzie nam przypominał o letnich chwilach. A teraz wszystkich serdecznie witamy i do przedszkolnej przygody zapraszamy:)

18 komentarzy to “Galeria”

 • ewa napisał(a):

  Rodzice i dziadkowie serdecznie dziękują przedszkolakom, pani dyrektor i całemu gronu pedagogicznemu za przygotowanie JASEŁEK i dostarczenie nam wyjątkowych i bardzo wzruszających przeżyć.

 • ala napisał(a):

  Nawet nie będąc na przedstawieniu, nie

  trudno zauważyc, że Jasełka odniosły sukces.

  Dzieci pięknie ubrane i przygotowane.

  Pozdrawiam  🙂

 • Beata napisał(a):

  Aniołki rewelacja,a pierniczki przepyszne-szkoda,że tak mało,bo bardzo smakowało.

   

 • Ewa Latosińska napisał(a):

  Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających radość i odpoczynek, oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był jeszcze lepszy niż ten, co właśnie mija.

 • Babcia Jola napisał(a):

  "Jeżeli dzieci nadają sens naszej egzystencji, to wnuki są jego potwierdzeniem".

  Serdecznie dziękuję przedszkolakom, Pani Dyrektor

  i całemu gronu pedagogicznemu za przygotowanie tak wspaniałego Dnia Babci i Dziadka.

  "Dzieci są czasem dobre, czasem złe…ale wnuki są zawsze nadzwyczajne".

 • ewa napisał(a):

  " Dziś w przedszkolu

  śmiech i tańce,

  Z wodzirejem mamy bal.

  Przyszły różne przebierańce

  z przystrojonych pięknie sal.

  Wszyscy razem już tańcują,

  paź z królową , z kotem mysz.

  W rytm muzyki podskakują,

  myszka Zuzia, pirat Igor.

  Żal nam będzie iść do domu,

  gdy zabawa skończy się.

  Wszystkim opowiemy wokół-

  że to był wspaniały dzień "

 • mama napisał(a):

  Dziękujemy za wspaniałą zabawę karnawałową;)

 • Chory Igorek z mamą napisał(a):

  Zazdrościmy Wam tak mile spędzonego czasu 😉

 • Ewa napisał(a):

  Wycieczka pełna atrakcji. Widać, że dzieci  aktywnie spędziły czas.

  „Śpiący autobus” hihihihihi

 • Igorek z mamą napisał(a):

  Zazwyczaj w przedszkolu gwar i śpiewanie,

  dzisiaj straszaków jest pożegnanie.

  O jakże trudno rozstać się z Wami,

  a już najbardziej żal naszej Pani.

  Lecz cóż poradzić czas wszystko zmienia,

  nam zostaną już tylko wspomnienia.

   Przedszkolak Igorek 😉

 • Ewa napisał(a):

  Jak miło widzieć znowu Igorka wśród dzieci z Akademii Rozwoju ;-).

  • Dorota napisał(a):

   Nam także było bardzo miło gościć Zerówkowiczów ze SP w Tomaszowie Bol.;) Odwiedziło nas kilka znajomych buziek;)

 • Mama Darii napisał(a):

  Dni zajec otwartych bardzo bardzo Nam sie udaly:D  Serdeczne podziekowania dla Pani Agnieszki:) Buziaki:-* :-*

 • Mama Darii napisał(a):

  Dzieciaki przeurocze a osiołki…:)

  atrakcji niemało a widać ,że czasami brakuje sił:D

  super,po prostu super:)

 • mama Beata napisał(a):

  Jak co roku wspaniałe  wystąpienie jasełkowe naszych pociech.Wielki ukłon w kierunku cudownych Pań Agnieszki i Dorotki:))

 • szczogryn napisał(a):

   Dla Damianka to najwspanialszy bal karnawałowy pozdrawiamy

 • Dorota napisał(a):

  Wszystkie Przedszkolaki wyglądały bajecznie 🙂 Bal przebierańców z pewnością zalicza się do udanych!:)

  Pozdrawiam serdecznie:)

 • babcia Jola napisał(a):

  Bardzo ale to bardzo dziekuję za codzienne udostęnianie zdjęć.Dzięki Wam moge zobaczyć moją wnusie  za którą bardzo tęsknie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *